FAQ

Chustonoszenie jest bezpieczne dla dziecka już od pierwszych dni życia, jednak jeśli jesteś mamą w połogu, przede wszystkim daj sobie czas na odpoczynek i regenerację.

Najmniejsze nosidełko, które mogę zaproponować na konsultacji, jest przeznaczone dla dzieci o wadze minimum 3,5kg, jednak duże znaczenie ma budowa dziecka oraz rodzica. Im większe jest dziecko, tym łatwiej dopasować nosidło tak, aby zdrowo i bezpiecznie ułożyć maluszka. Ze względu na ciasno opinający brzuch pas biodrowy, polecam dobór nosidła minimum po zakończeniu okresu połogu przez mamę. Jeśli chcecie nosić się wcześniej, a nie chcecie uczyć się wiązać chusty tkanej, polecam na pierwsze tygodnie łatwiejszą w obsłudze chustę elastyczną.

Nie. Wszystkie potrzebne podczas konsultacji noszenia rzeczy przynoszę ze sobą. Jeśli masz chustę swoją lub pożyczoną – możesz oczywiście ćwiczyć również na niej. Podczas konsultacji pokazuję różne rodzaje chust i omawiam, czym się różnią. Wspólnie wybieramy najlepszą chustę dla Was i jeśli jest taka potrzeba, pomagam Wam w zakupie chusty nowej lub używanej.

Pierwsze trzy miesiące po porodzie (tak zwany czwarty trymestr) są da dziecka (i dla rodziców) okresem adaptacji do nowego świata. W tym czasie noście się tyle, ile tego potrzebujecie. Pamiętajcie jednak o tym, że samodzielna aktywność dziecka na brzuszku, jest ważna dla jego rozwoju i warto dbać o nią już od pierwszych tygodni. W kolejnych miesiącach starajcie się równoważyć czas noszenia i czas samodzielnej aktywności dziecka. Długie noszenie (np. podczas wakacyjnej wędrówki) nie zaszkodzi dziecku, ale pamiętaj o swoim kręgosłupie – jeśli to możliwe, dziecko powyżej 8kg noś na plecach i zmieniaj się z partnerem/partnerką.

Ze względu na to, że na plecach trudniej zadbać nam o symetrię dziecka, polecam rozpoczęcie noszenia na plecach nie wcześniej, niż po osiągnięciu przez dziecko etapu obrotów na leżąco. Jeśli dziecko waży już więcej niż 8kg, dla zdrowia kręgosłupa osoby noszącej, preferowane jest noszenie na plecach. W szczególnych przypadkach zawsze szukamy indywidualnego rozwiązania dobrego dla rodzica i dziecka.

Nie. Ułożenie dziecka w chuście czy nosidle plecami do brzucha osoby noszącej uniemożliwia przyjęcie przez dziecko prawidłowej pozycji oraz w bardzo dużym stopniu obciąża kręgosłup osoby noszącej. Taki rodzaj noszenia powoduje również nadmierną stymulację, szczególnie u małych dzieci. Jeśli Twoje dziecko chce widzieć więcej – proponuję noszenie na biodrze lub na plecach.

Na takie pytania odpowiadamy zawsze wspólnie na płaszczeźnie współpracy rodzice-doradca noszenia- specjalista (lekarz/fizjoterapeuta). Większość problemów rozwojowych (np. zaburzenia napięcia mięśniowego, asymetrie, dysplazja) nie jest przeciwwskazaniem do chustonoszenia czy noszenia w nosidle. Zawsze warto pokazać specjaliście w jaki sposób chcemy nosić dziecko (po nauce noszenia z doradcą) i zapytać, czy jest to sposób, który jego znaniem będzie wspierał rozwój dziecka. Bliskość, która płynie z noszenia dziecka w chuście/nosidle, jest również ważnym elementem prawidłowego rozwoju i jest szczególnie potrzebna maluszkom z wyzwaniami rozwojowymi.

Pomijając poważne urazy, które zupełnie uniemożliwiają podnoszenie dziecka – tak. Jeśli możesz nosić na rękach (a prawdopodobnie i tak to robisz), możesz nosić też w chuście/nosidle. Co więcej, odpowiednio dobrane wiązanie pozwala rozłożyć ciężar dziecka równomiernie i dzięki temu odciążyć Twoje plecy. Na konsultacji zawsze biorę pod uwagę sytuacje zdrowotną nie tylko dziecka, ale też osób, które będą nosić.

Jesteśmy w stanie dobrać taki rodzaj chusty lub nosidła, który będzie dobry i dla maluszka i dla starszaka, więc tak, jak najbardziej! Jednak sposób noszenia, którego nauczysz się na konsultacji z maluszkiem z pewnością ulegnie zmianie wraz z czasem.

Zazwyczaj tak. Jeśli chcecie nosić oboje, możemy dobrać chustę/nosidło tak, aby było to możliwe. Wyjątek stanowi chustonoszenie w przypadku osób o bardzo mocno różniących się gabarytach.

Z tym bywa różnie, dlatego warto docenić ten szczególny czas bliskości, bo jeszcze nie raz za nim zatęsknimy patrząc z nostalgią na zdjęcia 😉 Choć w wieku 3,5 roku mój syn dalej lubi czasem wskoczyć na plecy do nosidła.

Tak, jednak wymaga to wcześniejszego zgłoszenia i indywidualnego rozpatrzenia przeze mnie ceny takiej konsultacji.

Konsultacje z noworodkami odbywają się zwykle u rodziców w domu, jednak nie wszędzie jestem w stanie dojechać. Na konsultację zazwyczaj dojeżdżam rowerem, więc odległe końce Rzeszowa oraz okoliczne miejscowości mogą być bardziej problematyczne. Na konsultację nosidłową ze starszymi dziećmi zwykle zapraszam do siebie na ul. Chrobrego, ponieważ mam tu do dyspozycji kilkanaście modeli nosidełek.

Tak, w ofercie mam personalizowane vouchery. Wystarczy, że napiszesz do mnie (najlepiej na messengerze lub instagramie) i ustalimy wszystkie szczegóły. Koszt to 170zł.

Nie! Macie wystarczająco podwójnych wydatków 😉

Nie zajmuję się sprzedażą chust i nosideł, ale mogę pomóc Ci w zakupie udostępniając kody rabatowe do producentów lub szukając razem z Tobą odpowiedniej chusty/nosidła na rynku wtórnym.

Jeśli chodzi o jogę, pracuję wyłącznie w trybie indywidualnych spotkań oraz od czasu do czasu organizuję warsztaty o różnej tematyce (zobacz Aktualności). Jedynymi zajęciami grupowymi, które prowadzę, są zajęcia jogo-tańców dla rodziców z dziećmi w chustach i nosidłach (również mile widziane są przyszłe mamy) we wtorki o 10:00 w Domu Kultury Nowe Miasto w Rzeszowie.

Tak. Zapraszam na indywidualne spotkanie, na którym praktykę dostosujemy do Twoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj, że joga, to nie tylko aktywność fizyczna, ale też praca z oddechem i praca mentalna, więc nawet w przypadku ograniczeń w wykonywaniu ćwiczeń, możemy pracować na różne wartościowe sposoby.

Zajęcia indywidualne prowadzę w moim mini studiu na ulicy Krajobrazowej w Rzeszowie. Możliwe są również spotkania w domu klienta, ale wszędzie jedtem w stanie dojechać.

Możesz, ale nie musisz. Wszystko, co potrzebne jest na miejscu, lub przywożę potrzebny sprzęt ze sobą do Ciebie.

Tak, prowadzę praktykę dla grup zorganizowanych (nawet tych małych 2-3 osobowych). Cenę w takim przypadku ustalamy indywidualnie.

Tak. Napisz do mnie, przygotuję dla Ciebie projekt personalizowanego vouchera. Koszt to 120zł (spotkanie indywidualne 60min).

Jestem certyfikowaną nauczycielką jogi w stylu hatha, ale podczas zajęć czerpię z wielu różnych styli jogi, które eksploruje w praktyce własnej oraz na warsztatach nauczycielskich już od ponad 10 lat. Zawsze dobieram indywidualnie do potrzeb przebieg praktyki. Korzystam też z technik relaksacyjnych, medytacyjnych oraz wiedzy z zakresu fizjoterapii i psychologii.

Jest to masaż dźwiękiem i wibracją. Osoba masowana leży na specjalnym materacu w wygodnym ubraniu, podczas gdy ja przykładam wibrującą misę do poszczególnych części jej ciała. Rozpoczynamy zawsze od krótkiego wprowadzenia, podczas którego prowadzę głosem osobę masowaną i pomagam jej się rozluźnić.

Praca z misami umożliwia głębokie doświadczenie relaksu i odprężenia. Generowane wibracje umożliwiają wejście układu nerwowego w stan, w którym pobudzają się naturalne mechanizmy przywracające równowagę w organizmie, jest to więc wspaniałe doświadczenie mogące wesprzeć ciało i umysł w procesach zdrowienia i autoregulacji.

Krótkotrwałe odprężenie i wsparcie organizmu w autooregulacji pojawia się już podczas pierwszego masażu. Jeśli chcesz utrzymać długotrwały efekt równowagi organizmu, konieczna jest również praca własna (zmiana szkodliwych nawyków, regularna medytacja/aktywność fizyczna) oraz powtarzanie masażu raz na tydzień/dwa tygodnie (minimum).

Tak, po skończeniu 3 miesiąca ciąży. Taką sesję prowadzę nieco inaczej, ale ciąża nie jest przeciwwskazaniem.

W moim mini studiu na ul. Krajobrazowej w Rzeszowie lub po wcześniejszym uzgodnieniu w Twoim domu.

Tak, napisz do mnie, aby zamówić personalizowany voucher na masaż misami. Koszt to 150zł

Poza pierwszym trymestrem ciąży, przeciwwskazaniem jest wszczepiony rozrusznik serca oraz choroba zakrzepowa.